Która z wypożyczalni aut na minuty jest najtańsza?

Carsharing to jeden z najnowszych trendów, jeżeli chodzi o podróżowanie pojazdami.

W dużym skrócie jest to krótkoterminowy wynajem, który w zasadzie jest bezkontaktowy. Jedyne, czego potrzebujemy do podróżowania takimi pojazdami, to smartfon oraz aplikacja danego dostawcy.

Jest to bardzo proste, a czasami carsharing to jedyny sposób na szybkie i wygodne podróżowanie. Jak jednak wygląda sytuacja, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty? Który z dostępnych dostawców samochodów w usłudze Carsharingu oferuje najciekawsze stawki? Poniżej przedstawiamy największe firmy zajmujące się tymi usługami wraz z analizą porównawczą ich oferty.  

Czym jest car-sharing?

W bardzo dużym skrócie, jest to korzystanie z samochodów na minuty. System ten pozwala użytkować pojazdy na określonym obszarze przygotowane przez operatorów pojazdów. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala przez krótki czas korzystać z danego pojazdu. Usługa ta wykorzystywana jest przez osoby sporadycznie potrzebujące auta – czy to do przewozu większej ilości zakupów czy podczas przeprowadzki lub umówionego spotkania. 

Carsharing zyskuje na popularności gdyż łączy w sobie zalety posiadania samochodu prywatnego (możliwość podróżowania samemu, kiedy i którędy chcemy) bez opłacania składek ubezpieczeniowych, bez martwienia się o przeglądy oraz inne obowiązki. Obecnie na rynku znajdziemy kilku dostawców pojazdów, którzy różnią się ze względu na obszar działania oraz koszty usług, a także rodzaj floty. 

 

Traficar

Jedną z ciekawszych firm oferujących usługi Carsharingu jest Traficar. Firma ta zmieniła niedawno swoją politykę i zlikwidowała koszty za czas podróży. Oznacza to, że nie musimy martwić się o ugrzęźnięcie w korku podczas podróży. Ma to jednak swoją wadę. Poruszanie się autami tej firmy kosztuje od 1,50 za kilometr jazdy. Do tego należy wliczyć koszt początkowy wynoszący 3 PLN.

Jeśli chodzi o flotę, to w tym momencie dostępne mamy samochody marki Renault Clio. Osoby poszukujące nieco większej przestrzeni mogą skorzystać także Renault Kangoo i Renault Kangoo Z.E. Dla najbardziej wymagających klientów przygotowane zostały samochody Citroen Jumper. Miejmy na uwadze, że im większy pojazd wybierzemy, tym opłaty wzrastają.  

Cena za start: 3 PLN

Cena za kilometr: 1,50 PLN

Cena za minutę: BRAK
 

 

Panek CarSharing

Panek to firma Carsharingowa z największym doświadczeniem na polskim rynku. Oferują oni dodatkowo największą flotę, mają dostępnych najwięcej marek aut, a na dodatek ich opłaty się różnią od wybranego zestawu. Istnieje nawet możliwość wybrania pakietów, które dają nam kolejno 30% i 40% zniżki.

Jeśli chodzi o koszty, to tak jak wspomnieliśmy powyżej, otrzymujemy tutaj o wiele bardziej zaawansowany cennik. Jeśli chodzi o najtańszą opcję (wiąże się to także z najtańszymi samochodami), to cena za kilometr wynosi jedynie 80 groszy. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że doliczamy tutaj koszt w minutach jazdy, gdzie każda minuta to kolejne 50 groszy. Koszty te się sumują przed zakończeniem „najmu”. 

Z dodatkowych usług warto wymienić opcję „postój”, gdzie samochód będzie zablokowany dla nas w przypadku, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać raz jeszcze po opuszczeniu pojazdu. Koszty te rosną jednak z każdym kolejnym pakietem. Co ciekawe, Panek CarSharing gwarantuje nam niezwykle bogaty wybór samochodów. Pakiety podzielone zostały na klasy samochodów, lecz możliwe jest także wynajęcie klasyków bądź jeden z „unikalnych” samochodów. Dostępne jest też kilka modeli marek premium! 

Cena za start: BRAK

Cena za kilometr: 0,80 PLN

Cena za minutę: 0,50 PLN
 

 

4Mobility 

Jeśli poszukujemy usług premium oraz aut z nieco wyższej półki cenowej, to warto pomyśleć nad wyborem usług firmy 4Mobility. Oferują oni bardzo zaawansowany system pakietowy, w którym wybrać możemy jedną spośród kilku opcji wynajmu. Jeżeli interesuje nas wynajem długoterminowy, firma przewiduje specjalne zniżki.

Jeśli chodzi o standardowy wynajem aut na minuty, to ceny rozpoczynają się od 50 groszy za minutę oraz 80 groszy za kilometr. Tak jak w przypadku pozostałych dostawców, tak i tutaj koszty sumujemy po zakończeniu jazdy. 

Z dostępnych aut mamy do wyboru między innymi Hyundaia i30, Audi A3, Audi Q3, Nissana Leaf czy Renault Zoe. Należy pamiętać, że cennik różni się w zależności od samochodu, jaki wybierzemy, oraz oczywiście pakietu. 

Cena za start: BRAK

Cena za kilometr: 0,80 PLN

Cena za minutę: 0,50 PLN
 

 

A może Innogy Go? 

Dosyć ciekawą alternatywą dla poprzednio opisanych dostawców jest Innogy Go. Firma ta, tak samo jak poprzednicy, oferuje nam samochody na minuty. To, co jednak wyróżnia tę firmę, to ich flota. Firma oferuje nam wyłącznie samochody elektryczne, a więc jest pierwszym tego typu usługodawcą carsharingu w Polsce. 

Jeśli chodzi o opłaty, to wyglądają one nieco inaczej niż u konkurencji. Ze względu na pełną elektryczność, wypożyczane auta nie kosztują nas za kilometr jazdy. Niestety, opłata minutowa jest większa i wynosi ona aż 1,19 PLN za minutę. Co prawda podczas postoju opłaty spadają do 0,19 PLN, lecz jest to wciąż dosyć duża różnica.

We flocie znajdują się wyłącznie BMW i3, lecz możliwe jest znalezienie nieco usportowionej wersji, a mianowicie BMW i3s. 

Cena za start: BRAK

Cena za kilometr: BRAK

Cena za minutę: 1,19 PLN

 

Podsumowanie

Wybranie najtańszego usługodawcy carsharingu jest trudne, gdyż zależy to przede wszystkim od tego w jakich warunkach będziemy podróżować. Warto jednak pamiętać, że jeśli mamy do pokonania krótki dystans, lecz wiąże się on z postojami w korkach, to najtańszym rozwiązaniem będzie Traficar.