Hybryda jako ekonomiczne auto do miasta?

Hybryda klasyczna, plug-in, czy może jeszcze inna?

Samochody z napędem hybrydowym oraz elektrycznym coraz śmielej wkraczają na rynek polski. Nie jest to w żadnym przypadku zaskoczenie – bardzo niskie spalanie, przyzwoite osiągi, a do tego bardzo wysoka kultura pracy. Wszystko to sprawia, że pomimo wyższej ceny od standardowego „benzyniaka”, coraz więcej klientów decyduje się na tę alternatywę.

Pojawiają się jednak głosy, że hybrydy nie są tak ekonomiczne, jak wielu sądzi. Co więcej, ich ekonomia ogranicza się wyłącznie w przypadku podróżowania po bardzo krótkich odcinkach, a przecież w pewnym momencie przyjdzie nam opuścić miasto i wybrać się nieco dalej. Jak zatem należy patrzeć na hybrydy? Czy rzeczywiście są one tak ekonomiczne?

 

 

 

Hybryda klasyczna, plug-in, czy może jeszcze inna?

Zanim jednak opowiemy o ekonomii, warto wiedzieć o podziale hybryd. Otóż do tej pory na rynku pojawiło się kilka rodzajów samochodów hybrydowych. Większość z nich wyposażone są w silniki spalinowe, które wspomagane są silnikiem elektrycznym. Ten natomiast ładowany jest podczas jazdy za pomocą silnika spalinowego bądź dzięki energii kinetycznej. Są to tak zwane hybrydy klasyczne.

Hybrydy plug-in to inaczej hybrydy na wtyczkę. Oznacza to, że taką hybrydę ładujemy za pomocą gniazda elektrycznego przy pomocy energii zewnętrznej. Nie istnieje zatem możliwość ładowania takiej hybrydy podczas jazdy czy za pomocą hamowania. 

Warto jednak zauważyć, że oba systemy mają swoje wady i zalety. Przez większość czasu hybrydy klasyczne korzystają z silnika elektrycznego wyłącznie podczas stania w korków lub podczas ruszania. Innymi słowy, jazda na pierwszym, ewentualnie drugim biegu to wszystko, jeśli chodzi o elektryczność klasycznej hybrydy.

Samochody pół-elektryczne, bo tak często nazywane są hybrydy typu plug-in, oferują nam znacznie dłuższą podróż na samym silniku elektrycznym. W zależności od pojemności baterii oraz od charakterystyki jazdy, wersją PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) poruszać się możemy do 70-90 kilometrów na samym silniku elektrycznym. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że taka hybryda wymaga od nas stałego dostępu do gniazdka. 

Zalety i wady podróżowania hybrydą 

Największą zaletą jest oczywiście możliwość oszczędzenia w przypadku poruszania się stricte po mieście. Należy oczywiście przy tym pamiętać, że oszczędność widoczna jest wyłącznie przy niskich prędkościach oraz na krótkich odcinkach. 

Kolejną zaletą jest wysoka kultura pracy, która najczęściej widoczna jest podczas korków czy podczas ruszania. Wtedy silnik spalinowy nie jest w ogóle wykorzystywany. W przypadku hybryd plug-in, cicha jazda możliwa jest na o wiele dłuższym dystansie. 

Jeżeli zależy nam na ekologii, to kolejnym powodem, dlaczego warto korzystać z hybryd, jest niższa emisja dwutlenku węgla oraz innych substancji szkodliwych dla środowiska. 

Zalety: 
Cicha praca;
Niższe spalanie w mieście;
Mniejsza emisja dwutlenku węgla i pozostałych szkodliwych substancji;
W przypadku PHEV, poruszanie się po mieście może być bezemisyjne. 

Podróżując szybko silniki elektryczne w hybrydach są niemalże nieużywane, przez co zarówno cicha praca i niskie spalanie przestają się liczyć. Co więcej, ograniczenia spowodowane charakterystyką technologii sprawiają, że przy prędkościach autostradowych (140 km/h), spalanie hybrydy jest o wiele wyższe niż u odpowiednika benzynowego, nie wspominając o silnikach dieslowskich. 

Pamiętajmy także, że koszty związane z serwisowaniem samochodów hybrydowych mogą być bardzo wysokie, szczególnie w przypadku awarii układu hybrydowego. Samo kupno takiego auta jest również o wiele droższe. 

 

Wady:
Nieekonomiczne i nie ekologiczne rozwiązanie w przypadku dalekich podróży, szczególnie autostradą;
Wysokie ceny samochodów;
Awaria silnika hybrydowego może być bardzo kosztowna. 

 

 

Dlaczego zatem auta hybrydowe uważa się za tak ekonomiczne w mieście? 

Wybierając auto hybrydowe musimy znać zarówno wady tego rozwiązania, jak i jego zalety. Skoro zależy nam na środowisku i pragniemy ograniczyć spalanie poruszając się po zakorkowanym mieście, to wybór auta hybrydowego wydaje się idealnym rozwiązaniem. Jest to szczególnie zauważalne w dużych metropoliach oraz w centrum, gdzie czasami pokonanie kilometrowych korków trwałoby ponad godzinę.

Warto także pamiętać o tym, że wielu producentów stosuje mało skomplikowane, wolnossące silniki benzynowe. To technologia, która w dobie downsizingu staje się powoli nieopłacalna ze względu na gorsze właściwości niż mniejsza, lecz turbodoładowana jednostka. Ogromną zaletą wolnossącego „benzyniaka” jest jednak jego mniejsza awaryjność, co dla każdego z nas będzie ogromnym plusem. 

Bezawaryjność hybryd oraz niskie spalanie to nie jedyne powody, dzięki którym ekonomia w mieście jest lepsza niż w przypadku samochodów z tradycyjnymi silnikami. Tutaj warto także wspomnieć o mniej skomplikowanej budowie. W hybrydach nie znajdziemy ani rozrusznika, ani alternatora. Brak tutaj też pasków klinowych. Co więcej, w wielu przypadkach układy hybrydowe mają naprawdę bardzo długą gwarancję.